10 ÁLLÁSBÖRZE TIPP,
AVAGY HOGYAN KÉSZÜLJ FEL AZ ÁLLÁSBÖRZÉKRE
Az állásbörzéken személyesen is találkozhatsz a különböző vállalatok képviselőivel, érdeklődhetsz álláslehetőségek iránt; előadásokon, érdekes programokon is részt vehetsz.
A személyes találkozás erejét felhasználva jobban kitűnhetsz a többi jelölt közül, azonban nem mindegy, hogyan készülsz fel egy ilyen eseményre. Az alábbiakban összegyűjtöttem néhány hasznos tippet, amelyek segítenek abban, hogy az állásbörzéken sikeresen navigáljunk, és kiemelkedő benyomást keltsünk potenciális munkaadóinkra. Mutatom, mikre figyelj oda a rendezvényen.
1. Előre tervezés, felkészülés
- Töltsd ki az előzetes regisztrációs űrlapot, ha van ilyen, az eseményre való jelentkezéshez, töltsd fel az önéletrajzod is.
- Ismerd meg a résztvevő cégeket, az álláslehetőségeket és a programokat.
Állíts össze egy listát 10-15 céggel, akikkel találkozni szeretnél és felkészülten menj a standhoz. Mutasd meg, hogy tudatosan választottad a céget és tudod, hogy mivel foglalkoznak, milyen álláslehetőségeik vannak, stb. (Facebook, LinkedIn, az állásbörze honlapja).
A cégek azokat a látogatókat részesítik előnyben, akik nem csak végigrohannak a kiállítókon és céltalanul beadják a pályázati anyagukat, illetve utána neked is könnyebb lesz számon vezetni a listádat, hogy hova adtad be a jelentkezésed és mikorra várhatsz választ.
Ha az adott cég standjánál vagy, semmiképpen ne tedd fel az alábbi kérdéseket: "Milyen üres állásaik vannak?", "Az Önök cége mivel foglalkozik? - hisz ebből az látszik, hogy nem készültél fel.
- Ha konkrét cégekhez szeretnéd beadni a jelentkezésedet, mindenképpen állíts össze egy akciótervet ahhoz, mely cégek kínálnak neked való lehetőségeket, és őket melyik standnál találod meg. Nézd meg az állásbörze térképét és tervezd meg az útvonalad, hogy ne azzal menjen az idő, hogy keresgéled a cégeket. Így te is sokkal nyugodtabb leszel, ha ezzel nem veszítesz időt.
- Ugyanígy járj el a téged érdeklő programokkal kapcsolatban.
2. Interjúk előkészítése:
A rendezvény előtt szedd össze magadban, hogyan mutatkoznál be 1 percben! Bemutatkozni nem nehéz, röviden és emlékezetesen annál inkább. De mit is mondj egy ilyen helyzetben?
- Hogy hívnak?
- Milyen típusú állások érdekelnek? (szakterület, feladatok, munkakör, fő- vagy részmunkaidős, gyakornoki, stb.)
- Milyen releváns munkatapasztalatod van?
- Hol végeztél/milyen szakon tanulsz?
- Személyes motivációd, azaz miért ilyen típusú állást keresel?
- Miért gondolod, hogy alkalmas vagy egy ilyen típusú állásra, mit nyer veled a cég, ha téged választ? (szakmai illetve személyes erősségek hangsúlyozása)
- Hangsúlyozd azokat a speciális készségeket és tapasztalatokat az önéletrajzodban is és a bemutatkozásodban, amelyek fontosak lehetnek a megcélzott munkaköröknél.
- Tanulmányozd a gyakori interjúkérdéseket, és készülj fel rájuk, gyakorolj, hogy magabiztosan tudj válaszolni.
- Ha lehetőséged van rá, vegyél részt interjúkon az állásbörzén a cégek képviselőivel vagy más szakemberekkel.
- Ügyelj a megfelelő testbeszédre és kommunikációs készségekre, hogy magabiztosan tudj tárgyalni és bemutatkozni.
3. Ruházat és megjelenés:
- Öltözz megfelelően és professzionálisan, hogy jó benyomást kelts a munkaadóknál. Nem kell öltönyt, kosztümöd venned, menj úgy, mintha állásinterjúra készülnél, legyen kényelmes a ruházatod, maradj természetes.
- Megfelel egy ing és egy farmer is (nem a szaggatott…), a lényeg az ápolt és rendezett öltözék.
4. Mit vigyél magaddal?
- Önéletrajz: A regisztráció során érdemes feltölteni önéletrajzodat, ha az állásbörzét szervező cég lehetőséget ad rá, ugyanis az e-reg rendszer segítségével pillanatok alatt tudsz jelentkezni a számodra vonzó pozícióra.
Ha azonban biztosra akarsz menni, érdemes néhány példányt kinyomtatva is magaddal vinni. Készíts több verziót az önéletrajzodból, hogy passzoljon a különböző cégekhez és pozíciókhoz. Minden cég különbözik egymástól, mások az igényeik, más munkakörre keresnek embereket, ezért az általuk ideálisnak tartott pályázatok is különbözőek. A legfontosabb szabály tehát, hogy cégre és munkakörre szabott önéletrajzot adj le.
- Amennyiben a rendezvény 2 napos és mindkét napon részt tudsz venni, úgy az első napot arra használd, hogy ismerkedsz a számodra érdekes cégekkel, beszélgetsz a standokban lévő cég képviselőivel, tehát információkat szerzel. Ezek után még jobban testre tudod szabni az önéletrajzodat és a börze másnapján add be, ezáltal a lehető leginkább a cégek és az az általuk meghirdetett munkakörökhöz tudod igazítani a pályázati anyagod.
- Jegyzetfüzet, toll
- Az állásbörze térképét (akár a mobilodon is lementve)
- Az akcióterved, hogy melyik cég standját, melyik rendezvényt szeretnéd meglátogatni és mikor.
- Az összeírt kérdéseid, amit az adott cégnek szeretnél feltenni.
5. Kérdezz!
- Ha csak beadod az önéletrajzodat, ugyanott vagy, mintha egy karrieroldalon jelentkeznél. A kiállító cégek úgy jegyeznek meg leginkább, ha jó kérdéseket teszel fel.
- Állíts össze egy listát olyan kérdésekről, amelyeket szeretnél feltenni a cégek képviselőinek.
- Érdeklődj a cég kultúrájáról, szakmai tevékenységéről, a teljesítményértékelő rendszerről, továbbképzési lehetőségekről, vagy egyszerűen a kiválasztási folyamatról, hogy mikorra várhatsz visszajelzést.
Példa kérdések:
- Milyen a vállalati kultúra, mit érdemes tudni róla?
- Milyen egy tipikus nap ebben a munkakörben, milyen feladatok tennék ki a napjaimat?
- Mik azok a kompetenciák (tulajdonságok, erősség stb.), amik ahhoz kellenek, hogy valaki sikeres lehessen ebben a munkakörben/pozícióban?
- Hogyan mérik a teljesítmény ebben a munkakörben?
- Mi az, ami miatt a leginkább szeretsz ennél a cégnél dolgozni?
- Szerinted milyen személyiség érezné magát igazán jól ebben a csapatban/pozícióban/ennél a cégnél?
- Mikor várható visszajelzés?
- Amennyiben a pályázatomat pozitívan bírálják el, milyen lépésekre számíthatok, milyen a kiválasztási folyamat?
- Vannak a cégnél továbbképzési lehetőségek?
- Figyelj a beszélgetőpartneredre – légy valóban kíváncsi, nyitott, tarts szemkontaktust.
- Jegyzetelj, mert ha behívnak egy következő körre, akkor fel tudod használni a megszerzett információkat.
6. Aktív részvétel az előadásokon és workshopokon, a cégek rendezvényein
- Vegyél részt az előadásokon, workshopokon és interjú szimulációkon, hogy tovább fejleszd a készségeid és ismereteid.
- Kapcsolódj be a diskurzusokba és kérdezz, hogy még több információt és tanácsot szerezz.
- Nézd meg az új fejlesztéseket, a cég szakterületére szabott játékokat is kipróbálhatsz, ezzel is könnyítve a beszélgetés elkezdését. Programozz robotot, ülj be a legújabb csúcsmodellekbe, vagy fotózkodj a standoknál.
7. Kapcsolatépítés és hálózatépítés:
- Ne csak az állásokra koncentrálj, hanem építs kapcsolatokat a különböző cégek képviselőivel, jelöld be őket utána LinkedIn-en, kövesd be a céges oldalukat. Fontos, hogy a LinkedIn profilod is megfelelően legyen kitöltve.
- A kapcsolati háló építése hosszú távú gondolkodást feltételez. Minél több embert ismersz, annál könnyebb lesz nem csak most, hanem akár a későbbiekben is a karrieredet építeni.
- Keresd azokat a lehetőségeket, ahol közösséget építhetsz és esetleg megoszthatjátok a tapasztalataitokat más álláskeresőkkel.
8. Ne gyűjtögess feleslegesen:
- Az állásbörzéken a cégek rengeteg ajándékkal készülnek az álláskeresők számára, azonban ez nem azt jelenti, hogy az legyen a célod a stand látogatásokkal, hogy begyűjtöd a repi ajándékokat.
- Természtesen nem azt javaslom, hogy üres kézzel távozz a börzéről. Fogadd el, amit a cégek adnak, főleg ha valami olyan ajándékról van szó, ami hasznos lehet a számodra, de ha odalépsz egy céghez, az első kérdésed ne az legyen, hogy mit lehet itt kapni és ne azt lássák, hogy már tele a táskád az összeszedett ajándékokkal.
9. Ne feledkezz meg az utánkövetésről!
- A rendezvény nem ér véget azzal, hogy eljöttél az állásbörzéről. Kövesd nyomon azokat a cégeket és álláslehetőségeket, amelyekre beadtad a pályázatodat, egészítsd ki a listádat olyan információkkal, hogy milyen pozíciót ajánlottak, kivel beszéltél, milyen visszajelzést ígértek.
- Az adott cég képviselőjétől ne felejtsd el elkérni a névjegykártyáját, elérhetőségét, hogy ha huzamosabb ideig nem jelentkeznek, tudj érdeklődni, hogy áll a kiválasztási folyamat.
- Akár írhatsz egy levelet is a vállalatnak, amiben megköszönöd a sok hasznos információt, értékes beszélgetést az adott standnál, megdicsérheted a standot, a jelenlévők segítőkészségét.
10. Ne várakozz, légy proaktív
- Az önéletrajzok feldolgozása, a kiválasztási folyamat több ideig tarthat, ezért ne várj csak az állásbörzés részvételed alapján visszajelzésre. Maradj aktív a pályázásban, add be más helyre is az önéletrajzod, legyen több lehetőséged.
Összefoglalva:
Az állásbörzére való felkészülés kiemelkedő fontosságú lépés az álláskeresők számára. Az eseményen való sikeres navigálás és a megfelelő megjelenés segíthet abban, hogy pozitív benyomást keltsünk potenciális munkaadóinkra. A fentebb felsorolt 10 tipp mind hozzájárul ahhoz, hogy hatékonyan és hatásosan lépjünk fel az állásbörzén. A tervezett és strukturált felkészülés, az interjúk előkészítése, a megfelelő ruházat és megjelenés, valamint az aktív részvétel az előadásokon és a kapcsolatépítés mind olyan kulcsfontosságú elemek, amelyek segíthetnek abban, hogy kiemelkedjünk a tömegből és sikeresen elérjük céljainkat az állásbörzén. Ne feledkezzünk meg az utánkövetésről sem, és legyünk proaktívak az álláskeresés során.